czwartek, 23 stycznia 2014

Zachwycające Hippeastrum !

Hippeastrum x hybridum - Zwartnica mieszańcowa

Najczęściej używa się krótszej nazwy - Hipeastrum lub nazwy niepoprawnej - Amarylis !

Zarówno Hipeastrum jak i Amarylis należą do rodziny Amarylkowatych.

Amarylis (Amaryllis) - pochodzi z południowej Afryki i jest dostępny jedynie u specjalistów hodowli roślin cebulowych.

Budowa Amarylisa :

Liście wąskie i rowkowate
Łodyga kwiatowa wewnątrz pełna
Kwiaty : na wierzchołku łodygi wyrasta 6-12 niedużych trąbkowatych kwiatów


Zdjęcia pochodzą ze strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Amarylis

Zwartnica (Hippeastrum) - pochodzi z górzystych regionów Ameryki Południowej. Jest rośliną popularną w mieszkaniach.

Budowa Zwartnicy:

Liście językowate
Łodyga kwiatowa wewnątrz pusta
Kwiaty osadzone są na szczycie łodygi po 2-4 szt, duże, lejkowate, osiągaja średnicę do 20cm ! Kwitną od grudnia do maja (możemy sami zadecydować kiedy mają kwitnąć)

Ciekawostka: Kwiaty Hipeastrum należą do największych tworzących zimą przez rośliny cebulowe. Hipeastrum uprawiane jest wyłącznie do dekoracji pomieszczeń - w doniczce lub jako kwiat cięty.

Rośliny uprawiane przeważnie w mieszkaniach są mieszańcami - w uprawie znajduje się ok 300 odmian Hipeastrum mieszańcowego (Hipeastrum x hybridum). Różnią się od siebie barwą, wielkością, kształtem, pełnością kwiatów i liczbą kwiatów na pędzie.




A tutaj zdjęcia moich ślicznotek wykonane w poprzednich latach :)

Co powinieneś wiedzieć o Hipeastrum :) 

  1. Sadzenie cebul - cebule sadzi się do doniczek wypełnionych próchniczną ziemią, dobrze jest wykonać drenaż np. sypiąc na dno doniczki keramzyt lub żwirek. Cebulę zagłębiamy tak, aby 1/2 do 2/3 jej wysokości wystawała ponad pow. podłoża. Wymaga miejsca jasnego i ciepłego (20-25 °C). Początkowo Hipeastrum podlewamy oszczędnie, potem po pojawieniu się pąka kwiatowego lub liści, zwiększamy dawkę wody i rozpoczynamy nawożenie, aż do lipca.
  2. Co robić po kwitnieniu? - nie ścinamy bezlistnej łodygi,mimo, że nie wygląda wówczas dekoracyjnie - usuwamy natomiast tworzące się owoce, aby nie osłabiały cebulki. Musimy pamiętać, że teraz rozpoczyna się ważny etap rozwoju dla cebulki - muszą one zgromadzić zapasy (składniki pokarmowe) do wydania nowych kwiatów za rok. Podlewamy regularnie i nawozimy.
  3. Spoczynek cebul - Hipeastrum by ponownie zakwitnąć musi przejść okres spoczynku (od października - grudnia). Dlatego też od końca sierpnia ograniczamy stopniowo podlewanie, aż do momentu w którym przestaniemy ją podlewać - spowoduje to zżółknięcie liści, które następnie przycinamy na wys ok 6-7cm powyżej cebuli. Później możemy przenieść cebulę do chłodniejszego pomieszczenia (od 12-15 °C) i na chwilę o niej zapomnieć. W grudniu lub styczniu cebulkę wyjmujemy z ziemi, usuwamy obumarłe korzenie, resztki liści i nadmiar łusek. Rozpoczynamy podlewanie tak jak po posadzeniu cebul - czyli oszczędnie, aż do momentu pojawienia się pąka kwiatowego.  
W skrócie: 

grudzień-styczeń - stopniowo podlewamy- (zależy od tego kiedy chcemy uzyskać kwiaty :) )
styczeń - lipiec - od pojawienia się pąka kwiatowego podlewamy regularnie i nawozimy
sierpień - wrzesień - ograniczamy podlewanie, aż w końcu przestajemy podlewać
październik - grudzień - spoczynek, nie podlewamy, nie nawozimy, możemy przenieść cebulkę do chłodniejszego pomieszczenia


Powodzenia !

Prześlijcie zdjęcia swoich roślin :)

2 komentarze:

  1. No proszę i to mi właśnie przypomniało, że kompletnie zapomniała o moim hippeastrum! :) no cóż w tym roku muszę się nim zająć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja bym jeszcze powiedział ,by jednak od czasu do czas zaglądnąć do cebulek bo czasem puszczą wcześniej pączka i jak nie zaczniemy podlewania to zemrze...

    ja kilka razy zaglądam bo już mi się zdarzyło że usechł pączek..
    Nasion też nie usuwam bo lubię sobie pochodować Hippeastrum z własnych krzyżówek, choć to długo trwa ( mi zajęło to 4,5 roku)

    OdpowiedzUsuń